Renowacja oraz uszczelnianie domów z bala - AFJ
74
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-74,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,transparent_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

RENOWACJA ORAZ USZCZELNIANIE DOMÓW Z BALI

AFJ Sp. z o.o. zajmuje się renowacją oraz uszczelnianiem domów z bali. Za pomocą kitu Woodchink wyeliminujemy przedmuchy szczelin między balami.

Kit Woodchink to materiał zawierający gruboziarniste wypełniacze które po odparowaniu wody tworzą elastyczną masę o strukturze podobnej do drobnego tynku, dzięki takiemu składowi oraz możliwości wyboru z szerokiej gamy barw budowla drewniana zachowa naturalny wygląd i pozbędzie się uciążliwych przedmuchów.

Kit Woodchink charakteryzuje się długą żywotnością i bardzo dobrą przyczepnością do kitowanych materiałów, jest elastyczny, odporny na wysoką i niską temperaturę oraz promieniowanie ultrafioletowe.

Kit Woodchink oferowany jest w pięciu odcieniach a w razie potrzeby można go po całkowitym wyschnięciu przemalować farbami wodo-rozpuszczalnymi i rozcieńczalnikowymi (za wyjątkiem farb nitrocelulozowych i epoksydowych).

Kit Woodchink ma zastosowanie jak wewnątrz tak i na zewnątrz domów drewnianych we wszelkiego rodzaju pęknięciach w balach , oraz szczelinach wokół okien i drzwi. Dzięki swoim właściwością wyraźnie poprawia własności cieplne budowli drewnianych, oraz chroni bale przed wilgocią, owadami oraz wszelkiego rodzaju pasożytami drewna.

Czy wskazane jest kitowanie zaraz po dokończeniu budowy domu z bali konstrukcji zrębowej czy wieńcowej?

W większości przypadków dom z bali stawiany jest z surowego materiału należy więc liczyć się z tym, iż jeszcze przez kilka lat będzie „pracować” i dosiadać. To jeden z głównych powodów, dlaczego lepiej poczekać z kitowaniem swojego nowego domu. Kit jest co prawda elastyczny, jest w stanie dylatować w zakresie nawet niewiarygodnych 25%, ale opierając się na naszym doświadczeniu wiemy, że ruch bali od momentu postawienia do całkowitego osadzenia jest często znacznie większy. Niektóre bale w domach zrębowych jeżdżą po sobie a w narożnikach się skręcają (drewno prawoskrętne i lewoskrętne). To sprawia, iż w wypełniaczu w kitowanych szczelinach mogą pojawić się pęknięcia. W przypadku domów o konstrukcji wieńcowej sytuacja jest podobna. Zalecamy zatem aby upłynęło co najmniej dwa lata (zależy od warunków) zanim zaczniemy „kitować”.

Jeżeli nie ma innej możliwości z braku czasu, można dom wykitować wcześniej ale po kilku latach będzie niezbędna naprawa a popękane złącza będzie trzeba dodatkowo naprawić.

Jeżeli budynek jest postawiony z suchego drewna, wówczas można kitować bezpośrednio po postawieniu. Przed kitowaniem należy się wstrzymać z malowaniem.

Drewno jest materiałem naturalnym i zawsze będzie pracować. Oczywiście zależy także od zastosowanej technologii oraz sposobu osadzania bali. Różni producenci różnią się od siebie jakością i efektem finalnym, ale w absolutnej większości przypadków podobne problemy będą występować w różnym stopniu.

Przy jakiej pogodzie można kit aplikować?

Przed rozpoczęciem kitowania należy sprawdzić prognozę pogody na co najmniej kilka kolejnych dni. Co najmniej przez siedem dni po naniesieniu temperatura nie powinna spaść poniżej 0 °C. Do aplikacji konieczna jest temperatura minimum +5 °C.

Czynniki wpływające na zasychanie i pracę z kitem są różne, jednak największy wpływ ma: temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, wiatr i nasiąkliwość powierzchni. Naniesiony kit należy przez kilka godzin chronić przed bezpośrednim deszczem lub silnym światłem słonecznym, brak tej ochrony mógłby spowodować zbyt szybkie odparowywanie wody w cieńszych warstwach naniesionego kitu i powstawanie drobnych pęknięć.

Kit osiągnie finalne własności plastyczne w całej masie po miesiącu.

Czy lepiej kitować dom z bali przed malowaniem czy po zabezpieczeniu ?

Najlepiej aplikować kit na „gołe”, niczym nie pokryte drewno. W praktyce nie zawsze jest to możliwe, ponieważ większość domów drewnianych jest już czymś pokryta. Należy więc kierować się kilkoma wskazówkami i informacjami, które pomogą w ustaleniu, czy powierzchnia nadaje się do kitowania.

Jeżeli drewno jest impregnowane przeciwko szkodnikom za pomocą środków jak (bochemit, lignofix, sól borowa itp.), powierzchnia pozostanie przyczepna i można kitować. Jeżeli kit zostanie pokryty olejem naturalnym ewentualnie cienką warstwą lazury, która charakteryzuje się głęboką nasiąkliwością drewna, również można kitować. Jeśli jest w planie malowanie, wówczas lepiej kitować przed nim. Jeśli malowanie już przebiegło, należy zaczekać co najmniej kilka miesięcy po aplikacji. Dzięki temu użyte środki będą miały czas wsiąknąć w drewno. Reszty dokonają warunki atmosferyczne powodując częściowo szorstkość powierzchni drewna (słońce, deszcz).

Kitowanie nie jest wskazane na grube warstwy wosków, lakierów i podobnych środków, powodujących brak zetknięcia kitu z drewnem. Jeśli nie macie Państwo pewności, najlepiej przeprowadzić test na jakiejś szczelinie a po około trzech tygodniach spróbować oddzielić kit. W ten sposób można sprawdzić przyczepność kitu do drewna. Jeśli można go łatwo oddzielić od drewna, wówczas nie pozostaje nic innego jak wyczyszczenie szczelin aż do surowego drewna.

Nie nakładać kitu na inne kity, znajdujące się w szczelinach !!!

Jaka jest najodpowiedniejsza szerokość szczeliny?

Potrzebna szerokość szczeliny uzależniona jest od średnicy bali użytych do budowy domu (w przypadku konstrukcji wieńcowej od szerokości belek). Kolejnym decydującym czynnikiem jest wiek budowli, stadium wyschnięcia oraz dosiadanie budowli.

Generalnie można stwierdzić, że im mniejsze średnice zostały użyte, tym mniejsze szczeliny są konieczne. W przypadku domów, gdzie średnia szerokość bali wynosi około 25-30 cm, zalecana jest szerokość szczeliny co najmniej 25 mm. Związane jest to z głębokością szczeliny. Optymalna głębokość szczeliny do kitowania wynosi 1/3 jej szerokości. Szersza szczelina nie stanowi przeszkody a wręcz odwrotnie raczej poprawia możliwości dylatacji.
W przypadku konstrukcji wieńcowej ważną rolę gra także design a szerokie szczeliny nie są pożądane.

Wszelkiego rodzaju zapytania dotyczące kitu Wootchink proszę składać na e-maila:

referat@afj.com.pl     lub      sekretariat@afj-dom.eu